Warto przeczytać

Przeczytałam książkę „Świry, dziwadła i zespół Aspergera” napisaną przez 13 letniego chłopca z zespołem Aspergera Luka Jacksona. Książkę to polecano mi już dawno temu, ale wtedy myślałam sobie, że Aspegerowiec i niemówiący autysta jak mój Jędrek to całkiem dwa światy. Tak więc sięgnęłam po nią dopiero teraz, gdy jestem bardziej otwarta na odmienność ;-)

Warto było! Książka bardzo dobrze napisana i mówi dużo o świecie osób z Zespołem Aspergera i autystów (a i takich, którzy są po prostu inni od większości). Chyba całkiem słusznie w nowych klasyfikacjach nie ma podziału na autyzm i zespół Aspergera, ale jest szerokie spektrum zaburzeń autystycznych (Lukowi by się chyba bardziej podobało, gdyby to było nazwane zespołem autystycznym, bo zaburzony się nie czuje i ma rację).

Książka godna polecenia dla rodziców, nauczycieli, zwykłych ludzi oraz nastolatków ze spektrum, którzy potrafią czytać. Fajnych rad im Luke udziela. I bardzo wzmacnia. Jestem pod wrażeniem mądrości życiowej tego chłopca.

8 Komentarze

  1. Książka napisana przez osobę faktycznie chorą, musi być czymś dobrym, bo jednak – nie oszukujmy się – żadne z nas nie wie tak naprawdę jak to jest. Mam na myśli – Pani wie bardziej niż ja, no ale zapewne nie w 100%. Dopisuję do listy książek, które chcę przeczytać.
    Pozdrawiam i zapraszam do siebie.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.